Przypominamy, że opłatę za egzamin należy uiścić najpóźniej dzień przed jego terminem. Prosimy o dokonanie płatności na konto podane na fakturze. 

Egzamin SEP – czego możesz się spodziewać?

Autor: uprawnieniaelektryka.pl Dodano: 20 czerwca 2023
Egzamin SEP – czego możesz się spodziewać?

Uzyskanie uprawnień SEP wymaga uczestnictwa w kursie i pozytywnego zdania egzaminu. Ten drugi element jest konieczny do otrzymania formalnego potwierdzania gotowości do pracy w zawodzie. Dla wielu kursantów egzamin jest najbardziej stresującym momentem całego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże wam oswoić ten temat, znaleźć swój sposób na to, jak zdać egzamin SEP i uzyskać upragnione uprawnienia.

Uprawnienia SEP: egzamin poprzedzony kursem

Co do zasady, zdobycie uprawnień SEP wymaga dwóch kroków. Pierwszym z nich jest kurs, a drugim właśnie egzamin. Test ma formę ustną i następuje bezpośrednio po szkoleniu. Zakres egzaminu jest przekrojowy i uzależniony od wybranego obszaru uprawnień. Kandydat może zdawać egzamin w zakresie eksploatacji (E) lub dozoru (D). Współczesny świat idzie w kierunku nauki zdalnej, dlatego kursy i egzaminy SEP online cieszą się rosnącą popularnością. Zdalna forma zdobywania kwalifikacji pozwala kursantom oszczędzać czas i pieniądze potrzebne na dojazdy i noclegi związane z nauką stacjonarną. Innymi słowy, decydując się na skorzystanie z usług portalu UprawnieniaElektryka.pl możesz zdobyć państwowe uprawnienia bez wychodzenia z domu. Egzamin SEP online jest tak samo ważny jak ten zdawany przed komisją na żywo. Jeśli zdecydujesz się na egzamin online, wyślemy ci uprawnienia w formie papierowej pocztą, a także niezwłoczne potwierdzenie w formie elektronicznej. Kurs z egzaminem łącznie trwają ok. 5h.

Koszt egzaminu SEP

Kwestię finansów reguluje ustawa, przez co opłaty są narzucone odgórnie, a poszczególne firmy edukacyjne nie mogą ich zmieniać. Podobnie sprawy mają się w przypadku okresowych przeglądów pojazdów na stacjach diagnostycznych. Koszt egzaminu wskazuje § 14.1 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. 2022 poz. 1392). Cena podejścia do egzaminu to 360 zł brutto. Dotyczy ona uprawnień z grupy elektrycznej, cieplnej i gazowej, zarówno w zakresie dozoru, jak i eksploatacji. Jeśli chcesz mieć uprawnienia SEP dla obu zakresów, wtedy musisz przejść dwa egzaminy, za które zapłacisz łącznie 720 zł.

Do opłaty za egzamin należy dodać koszt szkolenia i ewentualnie koszt tłumaczenia uprawnień na j. angielski lub niemiecki.

Jak zdać egzamin SEP?

Możliwość uzyskania uprawnień elektrycznych, cieplnych i gazowych jest skierowana do osób, które mają przygotowanie merytoryczne i praktyczne w swoich dziedzinach. Podejmowany kurs, po którym następuje egzamin online lub stacjonarny, raczej porządkuje wiedzę i zwraca uwagę na pytania, które mogą się pojawić w czasie testu ustnego. Czy zatem trudno jest zdać egzamin SEP? Jeśli jesteś praktykiem i masz przygotowanie merytoryczne wynikające z nauki w szkole średniej, na studiach czy pracy zawodowej, egzamin nie powinien stanowić dla ciebie większego problemu. Trudności mogą pojawić się wtedy, gdy nie masz praktycznego doświadczenia, co może wynikać z dłuższej przerwy zawodowej lub faktu, że elektrykę traktujesz hobbystycznie. W takim przypadku polecamy wzięcie udziału w 30h szkoleniu, które lepiej przygotuje cię do zdania egzaminu SEP.

Egzamin SEP pytania i odpowiedzi – przykłady

Nasze kursy są prowadzone przez długoletnich praktyków, co przekłada się na wysokie wskaźniki zdawalności. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób chce wiedzieć, czego konkretnie może spodziewać się na egzaminie. Sprawdzanie wiedzy przez komisję kwalifikacyjną ma formę ustną i trwa kilkanaście minut. W tym czasie pada kilka pytań, na które egzaminowany odpowiada zgodnie ze swoim stanem wiedzy. Zagadnienia pojawiające się na egzaminie są przekrojowe i dotyczą podstaw elektryki, kwestii BHP czy zapisów prawnych dotyczących polityki energetycznej. Przykładowe pytania, które mogą pojawić się na egzaminie, SEP wyglądają następująco:

  • Co powinna zawierać instrukcja eksploatacji?
  • Jakie osoby mogą być dopuszczone do prac eksploatacyjnych na instalacjach energetycznych?
  • Co to są urządzenia energetyczne?
  • Jakie zagadnienia określa Ustawa Prawo Energetyczne?
  • Jakie informacje techniczne możemy znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia elektrycznego np. silnika elektrycznego?
  • Jakie są podstawowe oznaczenia literowe przewodów, stosowane na schematach elektrycznych?
  • Co obejmuje sieć trakcyjna?
  • Co definiuje pięciokąt wybuchowości pyłu?