Przypominamy, że opłatę za egzamin należy uiścić najpóźniej dzień przed jego terminem. Prosimy o dokonanie płatności na konto podane na fakturze. 

Ile ważne są uprawnienia SEP?

Autor: uprawnieniaelektryka.pl Dodano: 19 stycznia 2024
Ile ważne są uprawnienia SEP?

Każdy pracownik branży elektroenergetycznej musi posiadać odpowiednie uprawnienia SEP. Ile ważne są takie kwalifikacje? Kiedy należy je odnowić i jak to zrobić? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Uprawnienia SEP – ile ważne są kwalifikacje elektroenergetyczne?

Uprawnienia SEP-owskie, które są niezbędne do pracy z instalacjami elektrycznymi oraz nadzorowaniem urządzeń i sieci elektroenergetycznych, muszą być odnawiane regularnie. Chociaż w przeszłości były wydawane bezterminowo, obecne przepisy, które obowiązują od 2010 roku, wymagają ich cyklicznego odnawiania. W związku z tym nawet osoby, które już raz zdobyły wymagane kwalifikacje, muszą ponownie zdać egzamin na uprawnienia SEP. Na ile lat są one wydawane? Aktualnie aktualizację trzeba wykonać po upływie 5 lat. Ta zasada dotyczy wszystkich typów kwalifikacji SEP, takich jak:

Ważne! Po 5 latach od uzyskania lub ostatniej odnowy uprawnień konieczne jest ponowne ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu państwowego, aby utrzymać aktualność kwalifikacji.

Uprawnienia SEP – do kiedy ważne i kto musi je odnowić?

Warto zwrócić uwagę, że ponowna weryfikacja kwalifikacji jest wymagana w kilku sytuacjach. Dotyczy to osób, które już posiadają uprawnienia SEP, ale przez ostatnie 5 lat nie wykonywały pracy związanej z obsługą konkretnych urządzeń, instalacji lub sieci. Również specjaliści zajmujący się eksploatacją urządzeń i instalacji, świadczący usługi dla różnych rodzajów przedsiębiorstw, muszą odnowić swoje kwalifikacje. Co więcej, w przypadku, gdy pracodawca wystąpi z wnioskiem o ponowne sprawdzenie kwalifikacji swojego pracownika, również trzeba będzie odnowić uprawnienia SEP. Na jaki okres? Podobnie jak w innych przypadkach – będą one obowiązywały przez 5 lat.

Dlaczego trzeba odnawiać uprawnienia SEP?

Odnawianie uprawnień SEP ma kluczowe znaczenie ze względu na:

  • Dostosowanie do aktualnych przepisów. Przemysł elektroenergetyczny podlega ciągłym zmianom w przepisach. Odnowienie uprawnień pozwala pracownikom dostosować się do tych zmian i pracować zgodnie z obowiązującymi standardami.
  • Rozwój zawodowy i edukacyjny. Szkolenia umożliwiają śledzenie postępów w technologii i metodach pracy, co jest niezbędne do utrzymania wysokiej jakości usług i zapewnienia bezpieczeństwa.
  • Utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa. Regularne odświeżanie wiedzy i umiejętności jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej pracy z energią elektryczną i zmniejszenia ryzyka niebezpiecznych sytuacji.
  • Potwierdzenie kwalifikacji zawodowych. Przez odnawianie uprawnień, pracownicy potwierdzają swoje kwalifikacje i umiejętności, co jest ważne dla ich rozwoju zawodowego.
  • Spełnienie wymogów rynku pracy. Utrzymanie aktualnych uprawnień jest często wymogiem pracodawców, co zapewnia zgodność z politykami firmowymi oraz podnosi atrakcyjność pracownika na rynku pracy.

W jaki sposób odnowić uprawnienia SEP-owskie?

Aby odnowić uprawnienia SEP, należy najpierw znaleźć i ukończyć odpowiednie szkolenie, które zapewnia niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Można wybrać kurs specjalistyczny (G1, G2, G3), a także kurs pomiarów elektrycznych – w zależności od potrzeb, z opcjami dotyczącymi eksploatacji, dozoru, lub kombinacji obu. Szkolenia mogą być realizowane zarówno online, jak i stacjonarnie, a ich uczestnictwo jest dostępne indywidualnie lub dla firm. Po zakończeniu kursu następuje egzamin państwowy, który można zdawać elektronicznie. Pozytywny wynik egzaminu umożliwia odnowienie uprawnień SEP na kolejne pięć lat.

Ile ważne są uprawnienia SEP? Podsumowanie

Czy uprawnienia SEP są bezterminowe? Nie – od kilku lat trzeba je cyklicznie odnawiać, zdając państwowy egzamin na uprawnienia SEP. Jak długo ważne są kwalifikacje? Nowymi kompetencjami można posługiwać się przez 5 lat od momentu wydania.

W naszej ofercie znaleźć można wygodne i skuteczne szkolenia, umożliwiające odnowienie uprawnień SEP. Prowadzimy także kursy SEP online, dzięki którym cały proces odnawiania uprawnień jest szybki i łatwo dostosować go do indywidualnego grafiku uczestnika. Kładziemy nacisk na profesjonalizm i jakość, zapewniając swoim klientom zarówno rozwój zawodowy, jak i aktualne kwalifikacje energetyczne na najwyższym poziomie. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą!