Pomiary instalacji elektrycznej są bardzo istotne w dziedzinie elektrotechniki. Obejmują one różne techniki i narzędzia przeznaczone do parametrów elektrycznych. W tym tekście przedstawione zostaną kwestie związane z bezpieczeństwem instalacji elektrycznej, częstotliwości wykonywania pomiarów elektrycznych i nie tylko.
Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej - najistotniejsze kwestie
Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej jest kluczowe. Wadliwa bądź nieprawidłowo zainstalowana może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Nieodpowiednio połączone przewody, uszkodzone izolacje, brak uziemienia czy przeciążone obwody to powszechny problem. Z tego powodu tak istotne są pomiary instalacji elektrycznych.
Częstotliwość wykonywania pomiarów elektrycznych
Częstotliwość przeprowadzania pomiarów elektrycznych uzależniona jest od kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość instalacji elektrycznej. Nie mniej istotny jest typ zastosowanych urządzeń oraz przepisy i wytyczne obowiązujące w konkretnym regionie. Pod lupę trzeba też wziąć ewentualne problemy i potrzeby diagnostyczne. W kwestii pomiaru napięcia, prądu i oporu można wykonywać go przy okazji instalacji bądź napraw, ale też co jakiś czas w celach diagnostycznych. Zalecane jest jednak przeprowadzanie pomiarów co najmniej raz w roku bądź w przypadku większych zmian w układzie elektrycznym.
Bardzo istotny jest też pomiar rezystancji izolacji. W niektórych sektorach przemysłowych zalecane jest wykonywanie go co 1-2 lata. Przykładowo w budownictwie mieszkalnym okres ten wynosi 3-5 lat.
Kto może wykonywać pomiary instalacji elektrycznej?
Okazuje się, że pomiary instalacji elektrycznych powinny być przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników. Specjaliści muszą mieć wiedzę i umiejętności w zakresie elektrotechniki, w zależności od poziomu skomplikowania zadania. Osoby niemające uprawnień, nie powinny obsługiwać różnego rodzaju układów elektrycznych.
Na czym polegają pomiary instalacji elektrycznej?
Celem pomiaru instalacji elektrycznej jest przeprowadzenie oceny stanu technicznego i bezpieczeństwa konkretnej instalacji. Powszechnie wykorzystywane są przyrządy do pomiaru oporu elektrycznego. Powszechnym badaniem jest pomiar rezystancji uziemienia. Jego celem jest sprawdzenie skuteczności instalacji umieszczonej w ziemi.
Jakie mamy pomiary elektryczne?
Wiele osób zastanawia się, jakie są pomiary elektryczne. Okazuje się, że jest ich sporo. Warto wymienić choćby:
- pomiar rezystancji izolacji
- pomiar napięć i prądów
- pomiar natężenia oświetlenia
- pomiar temperatury
- kilka innych pomiarów
Co jest potrzebne do pomiarów elektrycznych?
Żeby pomiar elektryczny mógł być wykonany, niezbędne są specjalne przyrządy i narzędzia. Podstawą jest multimetr. Mowa tutaj o uniwersalnym narzędziu pomiarowym pozwalającym na pomiar napięcia, rezystancji i prądy. Wymagane są też inne przyrządy do pomiaru oporu elektrycznego. Warto wspomnieć choćby o mierniku izolacji. Stosowany jest on do pomiaru rezystancji izolacji przewodników i urządzeń elektrycznych. Jak się okazuje, miernik ten wprowadza określone napięcie na badane przewody i mierzy prąd wycieku, aby ocenić stan izolacji.
Powszechnie stosowany jest fotometr, czyli narzędzie przeznaczone do oświetlenia w pomieszczeniach. Dzięki niemu możliwa jest ocena poziomu światła. Należy też wspomnieć o analizatorze harmonicznym. Dzięki niemu możliwa jest analiza jakości zasilania i identyfikacja zniekształceń harmonicznych w napięciu i prądzie.