Przypominamy, że opłatę za egzamin należy uiścić najpóźniej dzień przed jego terminem. Prosimy o dokonanie płatności na konto podane na fakturze. 

Jak sprawdzić uprawnienia SEP online?

Autor: uprawnieniaelektryka.pl Dodano: 01 lipca 2024
Jak sprawdzić uprawnienia SEP online?

Jak sprawdzić uprawnienia SEP? Posiadanie aktualnych uprawnień SEP jest niezbędne dla każdego fachowca działającego w branży energetycznej. Certyfikaty te nie tylko potwierdzają kwalifikacje, ale są również wymogiem prawnym dla wykonania określonych zadań zawodowych. W tym przewodniku opisujemy, jak sprawdzić uprawnienia sep online oraz dlaczego jest to procedura korzystna dla wszystkich zainteresowanych.

Co to są uprawnienia SEP?

Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić uprawnienia SEP, zacznijmy od wytłumaczenia, czym są. Uprawnienia sepowskie są nadawane w trzech głównych kategoriach, odpowiadających różnym rodzajom urządzeń i instalacji. Uprawnienia te są niezbędne dla osób pracujących w branżach związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń elektrycznych, cieplnych i gazowych.

Uprawnienia te są wymagane dla osób zajmujących się pracami przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych, takich jak:

 • sieci elektroenergetyczne,

 • instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej,

 • urządzenia i maszyny elektryczne,

 • systemy oświetleniowe,

 • aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka przemysłowa.

Uprawnienia te dotyczą prac przy urządzeniach i instalacjach cieplnych, takich jak:

 • kotły parowe i wodne,

 • sieci ciepłownicze,

 • instalacje grzewcze w budynkach,

 • pompy ciepła,

 • systemy klimatyzacji i wentylacji.

Uprawnienia te są przeznaczone dla pracowników zajmujących się urządzeniami i instalacjami gazowymi, w tym:

 • sieci gazowe,

 • instalacje gazowe w budynkach,

 • urządzenia do spalania gazu,

 • aparatura kontrolno-pomiarowa dla gazu,

 • systemy gazowe przemysłowe.

Jak sprawdzić ważność i numer uprawnień SEP?

Jak sprawdzić uprawnienia sep online? Niestety, systemy online do sprawdzania ważności i numeru uprawnień SEP nie są dostępne. W takim razie gdzie sprawdzić uprawnienia SEP? W celu weryfikacji certyfikatów konieczny jest bezpośredni kontakt z instytucją, która wydała dokument. Dokument taki, czyli książeczka uprawnień, zawiera wszystkie niezbędne informacje, takie jak numer uprawnień oraz daty ważności, które muszą być aktualizowane co pięć lat przez zdanie egzaminu.

Kto podlega sprawdzeniu kwalifikacji?

Sprawdzenie kwalifikacji dotyczących eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci dotyczy osób pracujących na stanowiskach:

 • eksploatacji: obejmujących obsługę, konserwację, remonty, montaż oraz kontrolno-pomiarowe,

 • dozoru: kierujących pracami osób wykonujących prace eksploatacyjne lub nadzorujących eksploatację urządzeń, instalacji i sieci.

Kiedy należy sprawdzić kwalifikacje?

Jako pracodawca musisz wiedzieć, jak sprawdzić numer uprawnień SEP. Należy złożyć wniosek o sprawdzenie kwalifikacji pracowników w następujących sytuacjach:

 1. przerwa w eksploatacji: pracownik, który posiada kwalifikacje potwierdzone świadectwem, ale przez ostatnie pięć lat nie zajmował się eksploatacją urządzeń, instalacji lub sieci.

 2. zmiany technologiczne: wprowadziłeś modernizację lub inną istotną zmianę parametrów urządzeń, instalacji lub sieci.

Jeśli samodzielnie zajmujesz się eksploatacją urządzeń, instalacji lub sieci oraz świadczysz usługi na rzecz konsumentów, mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców, masz obowiązek co 5 lat sprawdzić swoje kwalifikacje poprzez zdanie egzaminu i uzyskanie świadectwa kwalifikacyjnego.

UprawnieniaElektryka.pl 

Czy zbliża się termin ważności Twoich uprawnień? A może planujesz poszerzyć swoje kompetencje? W UprawnieniaElektryka.pl możesz to zrobić bez wychodzenia z domu! Oferujemy kursy SEP online, dzięki którym ponad 160 tysięcy specjalistów uzyskało swoje uprawnienia SEP. Jak sprawdzić dostępność kursów? Na naszej stronie – przejdź do terminarza.

Nasz kurs pomiarów elektrycznych i inne szkolenia są tak skuteczne, że zdawalność egzaminów wynosi ponad 99%. Wszystko, zarówno kurs, jak i egzamin, możesz załatwić w ciągu jednego dnia! Jeśli cenisz sobie wygodę i rzetelność, wybierz naszą ofertę już dziś!